80% lymfatického systému se nachází v kůži a podkoží a ostatních 20% hluboký lymfatický systém a lymfatické orgány (brzlík, štítná žláza, ledviny, játra). Lymfatický (mízní) systém se skládá hlavně z lymfatických cév a lymfatických uzlin. Hlavní lymfatické uzliny se nacházejí v podpaží a tříslech. Celá lymfatická síť vzniká na periferii a postupuje dále blíže k uzlinám.
Lymfa je bezbarvá tekutina, která je tvořena z tkáňového moku. Do obsahu lymfy se dále vstřebávají nejrůznější toxiny, ale i bílkoviny, tuky, hormony, vitamíny, cholesterol, vápník, železo, měď, … Všechny tyto látky jsou filtrovány z krve do lymfy a ta je dále transportuje do ledvin a jater, kde se lymfa vyčistí a my tyto metabolity poté vyloučíme z těla ven.
Pokud je lymfatický systém oslaben dochází k únavě, oslabení obranyschopnosti celého organismu a imunity, ke zduření uzlin a celkově špatnému fyzickému i psychickému stavu. Oslabení lymfatického systému vede k výskytu celulity, metliček - drobných žilek, křečových žil, tvorbě otoků a zadržování vody v těle. Pokročilými stádii zadržování lymfy je lymfedém a lipedém.
Lymfatický systém je přetížen při nadměrném stresu, nedostatku pohybu, nevhodným stravováním i nedostatečným pitným režimem, nošením těsného prádla, ale i po úrazu nebo prodělané nemoci či operaci.
Celková manuální lymfodrenáž je velmi časově náročná. Celková doba pro ošetření celého těla trvá cca 3 až 4hod. Aby bylo provedení opravdu poctivé a správné, je vždy nutné před každým ošetřením provést několik dechových cvičení pro aktivaci hlubokého lymfatického systému a následně bazální ošetření oblasti krku a horní části hrudníku. Pokud k tomuto základnímu ošetření nedojde, může se to projevit městnáním lymfy právě v oblasti krku, což vede k velmi nepříjmeným komplikacím. Bazální ošetření krku a dechová cvičení musí předcházet i přístrojové lymfodrenáži!
Autor: Bc. Adéla Papoušková, Fyzioterra s.r.o., Praha
Zdroj: Vědomosti získané absolvováním certifikovaného kurzu Manuální lymfodrenáže těla, Praha