ZDRAVÍ

Lipedém

Lipedém je onemocnění, při kterém dochází k hromadění tukové tkáně pod vrstvou kůže a podkoží. Lipedém se vyskytuje symetricky v dolní polovině těla od pasu nebo kyčlí až po kotníky. Narozdíl od lymfedému zde nedochází k otokům nártu, prstů ani celého chodidla. Častěji tato problematika postihuje ženy. Příčina vzniku není přesně jasná, ale vzhledem k výskytu výhradně u žen, předpokládá se souvislost s hormonální nerovnováhou.

Projevy onemocnění

Lipedém se projevuje zpočátku nenápadně. Tuk se ukládá nejčastěji v oblasti vnitřních stehen. V dalších stádiích onemocnění dojde až k vytvoření laloku, který “přetéká” a znemožňuje chůzi a pohyb. Tyto laloky pozorujeme i v oblasti nad kotníky, kde je zbytnělá podkožní tuková vrstva volně překrývá. Lidé postižení touto nemocí jsou často v pase velmi štíhlí.

Hromadění tukové tkáně v podkoží zapříčiňuje útlak krevních a lymfatických cév, což vede ke zhoršení prokrvení a tím i k utlumení látkové výměny. Kůže ztrácí svou elasticitu, tvoří se rozšířené žilky a kapiláry a zvětšuje se objem a množství tukových buněk. Pokožka je na dotek citlivá až bolestivá a nelze na ní vytvořit důlek. Zároveň dochází ke změnám trofiky kůže, mohou se na povrchu vyskytnout skvrny, puchýřky či vředy. Pohledem připomíná Celulitu – pomerančovou kůži. Celulita je také považována za rizikový faktor pro vznik lipedému.

Lipedém často doprovází Lymfedém.

Terapie

Metodou volby je Manuální lymfodrenáž, která zajistí zlepšení průtoku lymfy a tím dojde k odplavení velkého množství tukových buněk pryč z těla. Nicméně je třeba vyhledat odborníka. Moderní léčba dnes představuje spíše zákroky estetické medicíny – liposunkce, lifting a jiné. Důležitá je vždy prevence a podstatnou součástí terapie je změna životního stylu včetně stravování.

Autor: Bc. Adéla Papoušková, Fyzioterra s.r.o., Praha

Zdroj: Vědomosti získané absolvováním certifikovaného kurzu Manuální lymfodrenáže těla, Praha