Porucha erekce

Erektilní dysfunkce, strašák, o kterém muži nechtějí slyšet, natož mluvit. Přitom čím dříve se začne s léčbou, tím dříve se problém vyřeší. V dnešní době tuto potíž řeší až polovina českých mužů ve věku 35 – 65 let. Nejde sice o život ohrožující poruchu, ale má vliv na psychické i fyzické zdraví muže. Pomoci může lékař, ale také fyzioterapeut. V posledních letech se velmi osvědčila léčba erektilní dysfunkce rázovou vlnou. Pro nás toto téma není tabu. Pomůžeme vám.

 

Co je to erektilní dysfunkce?

Erektilní dysfunkce je trvalá nebo opakovaná neschopnost dosáhnout ztopoření penisu a realizovat tak uspokojivý sexuální styk. Pokud k tomuto selhání dochází až ve čtvrtině pokusů, jedná se již o problém. Nepočítáme do toho pokusy, kdy není dosaženo erekce po požití alkoholu, drog nebo při nechuti k sexu.

Penis je bohatě cévně zásoben, drobné krevní cévy zásobují krví topořivá tělíska a umožňují ztopoření penisu. K poruchám erekce dochází, když topořivá tělíska v penisu nejsou dostatečně naplněna krví.

Příčiny erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce může mít buď psychologickou, nebo fyziologickou příčinu. Psychologické příčiny se objevují asi u 20 % mužů s poruchami erekce. Jednoduše řečeno mozek neposílá penisu signály, že má nastat erekce. Důvodem těchto problémů může být dlouhotrvající stres, únava, deprese, vysoké pracovní nasazení, někdy i vysoké nároky partnerek a nesprávný životní styl. V takovém případě při řešení erektilní dysfunkce pomůže psychologická terapie, změna životního stylu, cvičení nebo meditace. Tyto příčiny se objevují spíše u mladších mužů.

Avšak až 80 % problémů s erektilní dysfunkcí je fyziologického původu. Objevuje se zejména u mužů nad 50 let. Často se přidružuje k dalším onemocněním jako jsou  kardiovaskulární onemocnění, diabetes, vysoký tlak, obezita, roztroušená skleróza a další. Může se objevit také po operacích prostaty nebo recta. I některé léky mohou erekci ovlivnit, jsou to například antidepresiva, léky na vysoký tlak, diuretika nebo nesteroidní protizánětlivé léky. Tuto informaci vždy najdete v příbalovém letáku léčiva, které užíváte.

Možnosti léčby erektilní dysfunkce

Prvním krokem k úspěšné léčbě erektilní dysfunkce je změna životního stylu a revize užívaných léků. Tu vždy konzultujte se svým lékařem!

Psychické příčiny vyřešíte s terapeutem. Urolog může předepsat léky na podporu erekce. Tato léčiva zlepšují prokrvení a pomáhají k dosažení erekce, protože téměř 60 % poruch erekce je zapříčiněna nedokrvením penisu. Říká se tomu vaskulární poruchy erekce.

Veškerou medikaci vždy konzultujte s lékařem, protože léky na podporu erekce jsou vázány na lékařský předpis a mohou mít nežádoucí účinky. Rozhodně neobjednávejte tato léčiva na internetu!

Další možností jsou i mechanické sexuální pomůcky pro muže. V některých vážnějších případech je nutná operace.

Moderní léčba, nabízí v posledních letech, terapii rázovou vlnou. Ta se doporučuje na zmíněné vaskulární poruchy, tedy poruchy prokrvování penisu.

“Říká se, že muži neradi navštěvují své urology vůbec a ještě méně raději se jim svěřují s tzv. mužskými problémy. Možná to platí pro mladší generaci. Nám starším (s pomalu se blížící sedmdesátkou) stejně nic jiného nezbývá. Na pravidelné kontroly chodit musíme. Spíš ale s lékaři řešíme velikost prostaty a podobné problémy, jež přináší stárnutí. Potíže s erekcí ke stárnutí zřejmě patří. To se také říká. Je to obvyklé, stejně jako je obvyklé, že lékař na podobné potíže nabídne léky na podporu erekce. První a vyzkoušená volba. Jinak celkem nic.  S tím jsem se pro začátek odmítl smířit. Na chemii je času vždycky dost. Nemám vysoký krevní tlak, ani přespříliš špatného cholesterolu a nadváhu jen mírnou. K tomu, že potížím s erekcí může pomoci rázová vlna, jsem se dopracoval až usilovným pátráním na internetu. Moc odborných poznatků nebo dokonce vědeckých studií nenajdete. Nabídku léčby rázovou vlnou jsem u  Mgr Papouškové vyzkoušel nejprve na svém bolavém rameni. Zjistil jsem, že je výbornou fyzioterapeutkou, své práci rozhodně rozumí. Od “první kúry” rázové vlny na potíže s erekcí uplynul téměř rok. Výsledek je stále velmi dobrý. Prostě potíže nemám. Proč by je tedy měl mít muž mnohem mladší?” Jaroslav B.

Rázové vlny jsou vysokoenergetické zvukové vlny, které urychlují hojení, prokrvení a stimulují tvorbu nových cév. Fyzioterapeuté využívají tuto inovativní technologii i k léčbě erektilní dysfunkce. Tato metoda má mnoho pozitiv, které muži při léčbě erektilní dysfunkce ocení:

  • je neinvazivní, to znamená že se nejedná o žádný operační zákrok,
  • je bezbolestná,
  • nejsou žádné vedlejší účinky,
  • nezatěžuje žádné jiné orgány,
  • je úspěšná a většinou dlouhodobá.

Při aplikaci rázové vlny se obnovují tkáně, dorůstají nové cévy a tím se zlepšuje prokrvení penisu. Terapie rázovou vlnou se provádí zpravidla jednou týdně a je většinou potřeba 6 – 12 aplikací. Efekt léčby je rychlý a studie uvádí úspěšnost 50 – 82 %. Jedna aplikace trvá maximálně 40 minut.

 

Fyzioterra rázovou vlnu aplikuje

Nebojte se o svých problémech mluvit, čím dříve se s léčbou začne, tím lepší a rychlejší bude výsledek.

 

Cena léčby erektilní dysfunkce zahrnuje aplikaci fokusované rázové vlny.