Klouby

Bolest kloubů není jen záležitostí stáří. Čím dál více tento problém řeší i mladí. Špatné držení těla, jednostranné zatížení, stále častější obezita, to vše zatěžuje naše klouby a způsobuje jejich bolest.

Klouby jako dobře sestrojený stroj

Kloub je spojení dvou nebo více kostí. Ohebné místo, které nám pomáhá v pohybu. Jednoduché klouby spojují dvě kosti, to je například loketní kloub. Složené klouby spojují více kostí a jsou to třeba klouby zápěstí nebo ramene.

Úkol je jasný, klouby pomáhají v pohybu. Jejich funkce by měla být celoživotní. Ale musí být používány správně, nesmí být přetěžovány, nebo špatně vyživovány.

Lidské tělo funguje jako dobře sestavený stroj. Plochy kostí jsou kryté chrupavkou, kloubní hlavice zapadá do kloubní jamky,  vše kryje kloubní pouzdro, obepínají je vazy a šlachy svalů, tření mírní kloubní maz. Vazy a šlachy v klidu i při práci vyvíjí určité napětí, říká se tomu kloubní vůle.

Když se stroj rozbije

Když některé svaly pracují více a jiné méně dochází k nerovnováze a kloub se může vychýlit z neutrální polohy. A to sobí bolest.

Každodenní pohyb klouby neustále namáhá. Třeba takový kolenní kloub je obzvlášť zranitelný, absorbuje totiž hmotnost celého těla.

Bolest kloubů člověka omezuje v pohybu. Při bolesti kloubů horních končetin člověk nemůže zvedat těžké věci, při bolesti kloubů dolních končetin má problémy s chůzí a tak dále, každý si to umí představit.

Některá onemocnění kloubů jsou bohužel vrozená, jiná jsou získaná a jsou způsobena:

  • úrazem,
  • zánětem,
  • nemocí – například artróza,
  • věkem.

Rázová vlna, aby klouby nebolely

Tlumit bolest kloubů pouze léky a nehledat příčinu bolesti je nerozvážnost. Základem úspěchu je komplexní vyšetření a volba správné terapie. Tou správnou může být fyzioterapie a aplikace rázové vlny.

Individuální terapie zaručí rychlou úlevu od bolesti, následné cvičení zajistí dlouhodobý efekt terapie.

Léčba bolestí kloubů rázovou vlnou je řazena do oblasti fyzikální terapie. Původně byla rázová vlna využívána pouze na paklouby. Nicméně využití terapie se neustále rozšiřuje.

Rázová vlna pomáhá při:

  • onemocnění šlach,
  • hojení zánětů měkkých tkání i zlomenin,
  • prokrvení svalů.

Pomocí rázové vlny dochází k rychlé aktivaci metabolismu ve svalech, ty se tak mohou regenerovat hned několikrát rychleji, než je tomu přirozeně (1).

Poměrně nově se fokusovaná rázová vlna používá při začínající artróze. Fokusovaná rázová vlna, na rozdíl od radiální vlny, proniká do hloubky 6-12 cm pod kůži, dosáhne tedy i do kloubu a cíleně a efektivně léčí zánět, který artrózu většinou doprovází.

Rázová vlna se uplatňuje i při léčbě tenisového lokte (2), poškození menisku (3), nebo při zánětech šlach. Úleva od bolesti je tak velmi rychlá a dlouhodobá.

Začněte bolest řešit hned

Nenechte bolest ovládat vaše tělo. Vždy hledejte původ bolesti a řešte ji dřív, než začne ovládat váš život.


(1) WANG, Ching-Jen, Tamer ABOUYOUSSIF, Omar El GEBALY, Akram ASSEM, Moataza M. Abdel WAHAB, Hazem RASHAD, Mostafa SAKR a Abdel Rahman ZAHRAN. Extracorporeal shockwave therapy in musculoskeletal disorders: The Asia-Pacific Society for Sexual Medicine Position Statement. Journal of Orthopaedic Surgery and Research. 2012, 7(1), 133-139. ISSN 1749-799X. Dostupné z: doi:10.1186/1749-799X-7-11

(2) KARANASIOS, Stefanos, Georgios K. TSAMASIOTIS, Konstantinos MICHOPOULOS, et al. Clinical effectiveness of shockwave therapy in lateral elbow tendinopathy: systematic review and meta-analysis. Clinical Rehabilitation. 2014, 22(9), 2026-2032. ISSN 0269-2155. Dostupné z: doi:10.1177/02692155211006860

(3) VAN DER WORP, H., J. ZWERVER, M. HAMSTRA, et al. No difference in effectiveness between focused and radial shockwave therapy for treating patellar tendinopathy: a randomized controlled trial. Knee Surgery, Sports Traumatology, Arthroscopy. 2014, 22(9), 2026-2032. ISSN 0942-2056. Dostupné z: doi:10.1007/s00167-013-2522-z