Bolesti hlavy

Co děláte, když vás bolí hlava? Většina lidí sáhne po pilulce. Nicméně tím se řeší pouze důsledek, nikoli příčina. Léky pomohou při bolesti hlavy například po kocovině, ale dlouhodobé problémy s bolestí hlavy nevyřeší. Tady se vždy musí se hledat příčina.

Většina neúrazových bolestí hlavy je způsobena nesprávným životním stylem, nesprávným držením těla.

Nejčastější příčinou bolesti hlavy jsou problémy s krční páteří. Jedná se o přetížení a napětí v oblasti krční páteře. Důvodem bolesti hlavy mohou být i problémy s čelistními klouby, hrudní páteří, pletenci ramenního kloubu, poruchy sluchu, nebo zraku. Všechny tyto příčiny bolesti může pomoci vyřešit fyzioterapeut.

Existuje až 300 příčin bolesti hlavy, většina se ale nakonec zařadí do jedné ze dvou základních skupin:

  • migrény,
  • tenzní bolesti hlavy.

Co je migréna

Migréna je intenzivní pulzující bolest hlavy. Až třetina osob trpících migrénou uvádí, že před nástupem bolesti vnímá auru, jakoby záři. Migrénami trpí převážně ženy, ale není výjimečná ani u dětí.

Migrénu často doprovází zvracení, zimnice, citlivost na světlo, pachy nebo hluk. Ataka migrény může trvat několik hodin, několik dní, a vyřadí na tu dobu člověka úplně ze všech aktivit.

Podle posledních vědeckých poznatků mají vliv na průběh migrény struktury krční páteře. Při léčbě může pomoci fyzioterapie.

Tenzní bolesti hlavy

Tenzní bolesti hlavy jsou většinou spojeny s funkcí krční páteře a jejích svalů. Tyto bolesti mohou být epizodické, tedy jednou za čas, nebo chronické.

Napětí a přetížení svalů krční páteře je jednou z nejčastějších příčin bolesti hlavy. Typicky jsou to bolesti v záhlaví, spáncích, v oblasti čela nebo za očima.

Představte si, že každý sval funguje jako pumpa, je vyživován cévami, které do něj přivádí kyslík. V ideálním případě se vždy střídá kontrakce (zatětí) a dekontrakce (uvolnění) svalu. Když se tato rovnováha naruší, je omezeno prokrvení svalů, tak je do mozku vysílána informace o nedostatečném okysličení, a mozek na to odpoví impulsem bolesti.

Mnoho z nás si tyto bolesti zaviní sedavým způsobem života, neustálým a špatným sezení u počítače, nesprávným držením těla, stresem, nebo i používáním nevyhovujícího polštáře.

Tyto problémy často zmizí při protažení svalů nebo při sportu, kdy se svaly správně protáhnou a prokrví.

Při dlouhodobé bolesti a časté bolesti hlavy pomůže fyzioterapeut. Nejdříve se při komplexním vyšetření diagnostikuje příčina, poté se volí terapie.

Rychlá pomoc rázovou vlnou

Jednou z moderních terapií je aplikace rázové vlny. Ta aktivuje metabolismus ve svalech. Přetížené svaly a svalové skupiny se aplikací rázové vlny rychleji prokrví. Do svalů se dostanou živiny a kyslík a odplaví se kyseliny a metabolity, které jednoduše řečeno způsobují bolest. Svaly se uvolní. Léčba rázovou vlnou pomáhá jak při akutní bolesti, tak při chronické.

Úleva od bolesti aplikací rázové vlny je velmi rychlá a dlouhodobá. Nicméně terapii rázovou vlnou musí doprovázet i cvičení na doma, úprava pracovní zátěže, aby byl efekt dlouhodobý.

Více informací o rázové vlně najdete zde.

Kineziotaping – ty barevné pásky

Léčbu bolesti hlavy může doplnit i kineziotaping. To jsou ty barevné pásky, které často vídáme u sportovců.

Tyto tapy, laicky tejpy – pružné pásky – ovlivňují napětí v měkkých tkáních, tedy v kůži, podkoží, svalech a obalech svalů. Tapy se nalepí na kůži pod určitým napětím a urychlí regeneraci přetížených svalů.

Neignorujte časté bolesti hlavy, řešte problém s námi

Neignorujte časté bolesti hlavy, neřešte je častým braním léků proti bolesti, obraťte se na odborníky a zbavte se bolesti hlavy jednou pro vždy.

Individuální fyzioterapie a léčba rázovou vlnou zajistí akutní úlevu od bolestí, pomůže k rychlejší regeneraci a zbaví vás dlouhodobě bolesti.