Syndrom zmrzlého ramene je onemocnění, které se projevuje především výraznou bolestivostí a omezením pohyblivosti ramene. Bolest bývá velmi intenzivní, jak v klidu, tak především při pohybu, často znemožňuje klidný spánek. Pohyblivost je omezena prakticky ve všech směrech, kde nejčastěji dojde k omezení rotací a pohybu paže nad úroveň ramen. Ke zhoršování potíží dochází velmi rychle. Postupně dochází k omezení jak aktivního, tak i pasivního pohybu.
Příčiny vzniku
Proč syndrom zmrzlého ramene vzniká, není vždy jasné. Vliv může mít předchozí úraz ramene, dlouhodobá imobilizace ramene, zánětlivý proces v oblasti ramenního pletence a jeho měkkých tkáních, impingement syndrom ramene, autoimunitní onemocnění, srdeční onemocnění, atd. Častěji tato nemoc postihuje ženy. Nezřídka se v praxi setkáváme s klienty, kteří se vrátili z dovolené a stěžují si na bolesti ramene. Důvodem bývá spuštěná klimatizace ve voze a tzv. zmrzlým ramenem bývají postiženi především řidiči. Strnulá poloha, klimatizace a předpokládaná dřívější funkční porucha v oblasti ramenního pletence, mohou mít podobné příznaky jako zmrzlé rameno.
Léčba
Pokud s těmito potížemi navštívíte lékaře, pravděpodobně dostanete několik léků proti bolesti, kortikoidy a klidový režim. Z invazivních metod může lékař zvolit obstřik kortikoidovou injekcí s nesteroidními antirevmatiky. Neblahá vlastnost této směsi je její částečná leptavost tkání, tedy narušení struktur měkkých tkání, do kterých je tato látka vpravena. Tyto tkáně se pak stávají křehčími a náchylnějšími na možná traumata (natržení, přetržení,…). Proto Vám lékař většinou neaplikuje injekci více než 3x. Pokud ustoupila akutní fáze, na řadu přichází rehabilitace. Série několika cvičení, magnetoterapie, elektrických proudů a balneologie.
Z pohledu fyzioterapie je nejdůležitější podrobný kineziologický rozbor, který odhalí funkční změny, trigger pointy ve svalech, které mohou mít za následek zřetězení potíží i ze zdánlivě vzdálených svalových skupin. Nezřídka fyzioterapeut odhalí blokády krční, hrudní páteře či žeber, spasmy svalů či ostatních měkkých struktur. Nacházíme vadné držení těla, přetíženou oblast bederní páteře a krční páteře, neaktivní hluboký stabilizační systém páteře, ale i zřetězené bolesti v oblasti paže, ruky i dolních končetin.
Podle stádia onemocnění volíme strategii léčby. V akutní fázi je velmi účinná a příjemná trakce ramenního kloubu a techniky měkkých tkání, které přetížené svaly uvolní a zmírní tak bolest. Snažíme se uvolnit lopatku a celý ramenní pletenec pomalu a šetrně “rozpohybovat”. Vhodnou volbou jsou metody jako DNS, Klappovo lezení, Vojtova metoda,… Nikdy nesmíme cvičit přes bolest.
Léčba pomocí rázové vlny
Rázová vlna dokáže velmi rychle a účinně pomoci od bolesti již po první aplikaci. Moderní fyzioterapie využívá fokusovanou rázovou vlnu, která dokáže proniknout do hlubokých struktur a tam nastartovat přirozený reparační proces. Do oblasti se přivede velké množství krve, která nejen přivádí živiny, ale zároveň odplavuje katabolity, které ve tkáních vznikají a při dlouhodobém znehybnění mohou vyvolat až zánětlivý proces. Rázová vlna urychluje metabolismus, látkovou výměnu a rychle a účinně tak dochází k regeneraci tkáně. Pokud by v dané oblasti byly šlachy ve stádiu mírné kalcifikace (usazené vápníkové ionty viditelné na RTG) fokusovaná rázová vlna pronikne jejich membránou, kterou naruší a volné ionty pak lymfa a krev odvedou pryč z těla. Pro ještě větší efekt terapie, je vhodné kombinovat oba druhy rázových vln.
Radiální rázová vlna bude vhodná pro svaly a větší plochy měkkých tkání v okolí ramenního pletence, páteře a paže. Intenzivního uvolnění svalů docílíme použitím V-actoru, který jemnou, ale intenzivní hloubkovou masáží ošetření svaly uvolní a regenerace bude o to rychlejší. Na ošetřenou oblast je vhodné aplikovat Kinesiotape, který bude rameno nejen fixovat, ale zároveň odlehčí horní vrstvu kůže a podkoží a pro krev s lymfou tak vytvoří větší prostor, aby mohly všechny škodlivé látky odvést pryč.
S terapií rázovou vlnou můžeme začít hned v akutní fázi onemocnění. Úlevu klienti pociťují většinou hned po první aplikaci, kdy mohou konečně spát bez bolesti. Fokusovanou rázovou vlnu můžeme aplikovat 1x týdně, max počet terapií je zpravidla 3. Radiální rázovou vlnu lze používat častěji, 2-3x týdně, při maximálním počtu 10-12. Intenzita rázů je vždy přizpůsobena individuálně klientovi, stejně tak počet a frekvence aplikací.
Autor: Bc. Adéla Papoušková, Fyzioterra s.r.o., Praha
Zdroj: KOLÁŘ, P. et al., Rehabilitace v klinické praxi. Praha: Galén, 2012. ISBN: 978-80-7262-657-1., Praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využítím fokusováné rázové vlny (ESWT).