Nezařazené

Thajská jógová masáž

Víte, co je jóga pro lenochy? Thajská jógová masáž! Další novinka v našem zdravotnickém zařízení Fyzioterra.

Thajská jógová masáž postupně protáhne celé tělo. Jde o staletí vyvíjený systém, který spojuje prvky jógy a akupresury. Někdy se můžeme setkat s pojmem aplikovaná hatha jóga. Tradiční thajská masáž kombinuje tlakovou, bodovou a liniovou masáž a pasivní protažení celého těla.

Vliv indické ajurvédy a jógy

Thajské masáže jsou ovlivněny samozřejmě filozofií indické jógy, ale čerpají i z dalších asijských zemí. Už původní název “nuat phaen boran thai”, v překladu “starý thajský způsob léčení rukama”, odkazuje do 5. stol př. n. l. Zakladatelem by severoindický lékař Shivago Komarpaj (původní jméno Dr. Jivaka Komarabhacca), současník Buddhy.

Thajskou jógu původně šířil mezi buddhistickými mnichy, kterým tento druh fyzioterapie pomáhal po dlouhých hodinách meditací od bolesti svalů a celého těla. Mniši si toto učení předávali ústně po staletí z generace na generaci.

Dle thajského učení probíhají celým lidským tělem energetické dráhy, v nichž je životní energie tzv. Prána. Na těchto drahách jsou tlakové body. Poruchy v proudění energie vedou k rozvoji onemocnění. Právě masáž těchto tlakových bodů odstraňuje blokády a obnovuje jak fyzickou, tak psychickou pohodu.

Prameny udávají, že v těle je až 72 000 těchto energetických drah. Thajská masáž vybírá deset z nich.

Jak pomáhá thajská jógová masáž

A jak nám thajská jógová masáž může pomoci?

  • Odstraňuje ztuhlost kloubů a zlepšuje jejich hybnost,
  • uvolní svaly, zlepší cirkulaci krve a lymfy,
  • posílí nervový systém,
  • odstraní energetické blokády,
  • zlepší vylučování toxinů z těla,
  • podpoří činnost vnitřních orgánů.

A protože má tradiční thajská masáž i duchovní rozměr, tak je vhodná i při vyčerpání, stresu a má pozitivní efekt i pro pacienty s únavovým syndromem nebo pacienty s panickými poruchami.

Thajskou jógovou masáž nedoporučujeme čerstvě po úrazu a pacientům s osteoporózou a křečovými žilami. Nicméně v rámci následné rehabilitace po úrazu může mít pozitivní vliv na léčbu. Určitá omezení jsou i u těhotných žen a lidí s onemocněním krevního oběhu.

Pohodlně se oblečte

Thajská jógová masáž trvá minimálně 90 minut. Při masáži je důležitý vhodný oděv. Doporučujeme volné prodyšné oblečení, protože při thajské masáži se nesvlékáme tak, jak u ostatních masáží.

Thajská masáž se provádí na futonu. Začíná se v uvolněné poloze na zádech. Fyzioterapeut postupně tlakem uvolňuje energetické dráhy a protahuje celé tělo. Vyvíjí tlak na akupresurní body, na svaly a šlachy a vše kombinuje s protahováním končetin a páteře.

K masáži fyzioterapeut používá nejen dlaně a prsty, ale také předloktí, lokty, chodidla a kolena.

Thajská jógová masáž nás nejen protáhne, ale také navodí pocit hlubokého uvolnění, vyrovnanosti a klidu. Pravidelná thajská masáž pak zbaví tělo napětí, zvýší pohyblivost kloubů, posílí činnost vnitřních orgánů a zlepší krevní oběh a nervový systém.

Zkuste naši novinku tradiční thajskou jógovou masáž a rezervujte si termín ještě dnes.