ZDRAVÍ

Tenisový loket

Co je tenisový loket? Tenisový loket, neboli epikondylitida, je zánětlivé onemocnění šlachových úponů na vnější straně pažní kosti. Častěji postihuje dominantní ruku. Svůj název získal tenisový loket kvůli zvýšenému výskytu u tenistů. V dnešní době se s tímto onemocněním setkáváme u pacientů s širokým spektrem zaměstnání. Zejména však u administrativních a manuálních pracovníků.

Co je tenisový loket?

Radiální epikondylitida humeru, neboli tenisový loket, je postižení svalů, zvedajících zápěstí a prsty. Tzv. extensory zápěstí, začínají na palcové straně loktu, a upínají se až do oblasti za zápěstím a jdou až do prstů. Často se postižení rozšíří i na m. supinator, který zápěstím i loktem rotuje.

Příčiny vzniku tenisového lokte

Tenisový loket je klasickým onemocněním z přetížení. Velmi často těmito problémy trpí lidé manuálně pracující, učitelé, kancelářská povolání, atd. Jaká je příčina tenisového lokte? Zmíněné extensory (svaly), natahující horní končetinu v zápěstí, pracují při zvedání zápěstí a udržují ruku oproti předloktí v rovině. Dá se říci, že pracují neustále. Pokud je však na tyto svaly kladena větší zátěž, než jsou schopné zvládnout, dojde k jejich přetížení a tyto svaly začnou bolet. Přetížené svaly začnou hypertrofovat (zvětší objem svalových vláken) na úkor prokrvení a proudění lymfy. Dochází ke shromažďování škodlivin, laktátu a jiných metabolitů, které krev není schopná díky zvětšenému objemu svalu odplavit a v místě úponů svalů se hromadí přebytečná lymfatická tekutina. Pokud je přetěžování svalů dlouhodobé, ve tkáni se může vytvořit zánět.

Neméně častou příčinou tenisového lokte jsou i přenesené bolesti z oblastí ramen, krční a hrudní páteře, a proto je nutné tyto dva faktory v diagnostice rozlišit.

Příznaky tenisového lokte

Hlavními klinickými příznaky tenisového lokte jsou bolesti v loketní oblasti. Loket bolí především při zátěži, při zvedání těžkých břemen, psaní na počítači, ale i při podání a stisku ruky. Potíže se projeví častější únavou svalů, později bolestivostí po zátěži a nakonec i v klidu. V akutním stádiu dojde k otoku a možnému zarudnutí. Chronické přetížení s sebou nese i postižení okolních svalů a měkkých tkání. Nalézáme trigger pointy (spoušťové body) v oblasti svalů ramene, krku, hrudní páteře. Svaly předloktí jsou ve velkém napětí a na dotek jsou citlivé.

Jak léčit tenisový loket?

Při návštěvě lékaře s podezřením na tenisový loket většina pacientů nejčastěji odchází s protizánětlivým lékem, nařízeným klidem a ledováním postiženého místa. Zřídka je onemocnění v takovém stadiu, že je třeba přistupovat k operační léčbě.

Z pohledu fyzioterapie je třeba především podstoupit komplexní kineziologické vyšetření, které odhalí příčinu potíží a následná péče nejen vyřeší akutní problém, ale i naučí klienta, jak se v budoucnu těmto problémům vyhnout. V první řadě je třeba uvolnit spasmy a trigger pointy, neboli křeče a spoušťové body ve svalech, které by mohly potíže reflexně ovlivňovat. Fyzioterapeut se zaměří na samotný loket a další oblasti, které mají s loktem funkční vztah. Tedy krční, hrudní páteř, celý ramenní pletenec a paži jako celek. Velmi často nacházíme svalové dysbalance v okolí lopatky, která není správně centrována, a tím dochází reflexně k přetížení oblastí ramen, loktů a zápěstí.

Subjektivní potíže odeznívají v řádu týdnů, až měsíců.

Edukací měkkých technik, které může klient provádět sám, strečingu, centrace ramene a lopatky a správného zatěžování celé oblasti je zaručeno, že se tyto potíže nebudou vracet.

Léčba tenisového lokte rázovou vlnou

Účinky rázové vlny na tenisový loket jsou velmi efektivní a urychlují léčbu minimálně o polovinu. Aplikace fokusované rázové vlny zajistí rychlý přívod krve do postiženého místa. Krev nejen přivede kyslík, živiny, vitamíny a ostatní látky, ale zároveň odplaví škodliviny a zánětlivé katabolity, které se v místě drží a způsobují bolest. Zároveň dojde k nastartování metabolismu, a látkové výměny a několikanásobnému urychlení hojení, než by tomu bylo pouhou konzervativní léčbou. Následující aplikace radiální rázové vlny ovlivní výše zmíněné svaly v oblasti krku, ramen a hrudní páteře, které mají funkční vztah k loktu a zamezí tak přenášení bolesti. Pro hloubkovou relaxaci je velice příjemnou procedurou aplikace V-actoru, který svaly namasíruje a ony se tak mohou ještě více uvolnit a dovolit krvi a lymfě odvádět škodliviny pryč z těla.

Vyšetření loketního kloubu   Aplikace fokusované rázové vlny - Tenisový loket   Aplikace radiální rázové vlny - Tenisový loket

Terapii rázovou vlnou je vhodné opakovat 1× za týden. Celkově se ošetření loktu opakuje 3×-4×. Při akutních potížích lze dobu opakování aplikace zkrátit na 5 dní. Radiální rázová vlna je vhodná i jako doplňková metoda v období mezi terapiemi a můžeme ji použít 1× za 3-4 dny.

Taping při přetížení extensorů zápěstí - tenisový loket

Tejpování tenisového lokte

Pro dlouhodobý efekt je možné na postižené svaly nalepit Kinesiotape, lidově řečeno tejp. Tejpy na tenisovém loktu odlehčí vrchní vrstvu kůže a podkoží od spodních obalů svalu a krev s lymfatickou tekutinou budou mít opět větší prostor pro odplavení škodlivin.

Ulevte si od bolesti lokte v moderním centru Fyzioterra v Praze 9

Nové centrum fyzioterapie je pro vás otevřeno na adrese Českobrodská 74, Praha 9 – Dolní Počernice.

Léčba tenisového lokte rázovou vlnou je u nás prováděna pomocí přístroje DOULITH® SD1 Ultra od švýcarského dodavatele STORZ MEDICAL. Tento nejmodernější přístroj na ošetření tenisového lokte generuje oba typy rázových vln – fokusovanou a radiální. Zároveň je vybaven zařízením V-actor, který pomáhá uvolnit svaly, úzce spojené s onemocněním tenisového lokte, a tak pacientovi výrazně ulevit od svalového napětí.

Cena léčby tenisového lokte rázovou vlnou

Cena terapie zahrnuje aplikaci fokusované i radiální rázové vlny, následné ošetření tenisového lokte V-actorem a tejpování. Při první návštěvě vás v ceně terapie i zdarma vyšetříme, abychom odhalili příčinu tenisového lokte a mohli zvolit správný postup léčby. Vyšetření a ošetření bude trvat zhruba 60 min. Další návštěva u nás a aplikace rázové vlny zabere už pouze 30 min vašeho času.

počet terapií cena za 1 terapii
1 1.490 Kč

 

Další odborné články:
Golfový / oštěpařský loket
Artróza loketního kloubu

Autor: Bc. Adéla Papoušková, Fyzioterra s.r.o., Praha

Zdroj: KOLÁŘ, P. et al., Rehabilitace v klinické praxi. Praha: Galén, 2012. ISBN: 978-80-7262-657-1., Praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využítím fokusováné rázové vlny (ESWT).