Co je tenisový loket? Tenisový loket, neboli epikondylitida, je zánětlivé onemocnění šlachových úponů na vnější straně pažní kosti. Častěji postihuje dominantní ruku. Svůj název získal tenisový loket kvůli zvýšenému výskytu u tenistů. V dnešní době se s tímto onemocněním setkáváme u pacientů s širokým spektrem zaměstnání. Zejména však u administrativních a manuálních pracovníků.
Co je tenisový loket?
Radiální epikondylitida humeru, neboli tenisový loket, je postižení svalů, zvedajících zápěstí a prsty. Tzv. extensory zápěstí, začínají na palcové straně loktu, a upínají se až do oblasti za zápěstím a jdou až do prstů. Často se postižení rozšíří i na m. supinator, který zápěstím i loktem rotuje.
Příčiny vzniku tenisového lokte
Tenisový loket je klasickým onemocněním z přetížení. Velmi často těmito problémy trpí lidé manuálně pracující, učitelé, kancelářská povolání, atd. Jaká je příčina tenisového lokte? Zmíněné extensory (svaly), natahující horní končetinu v zápěstí, pracují při zvedání zápěstí a udržují ruku oproti předloktí v rovině. Dá se říci, že pracují neustále. Pokud je však na tyto svaly kladena větší zátěž, než jsou schopné zvládnout, dojde k jejich přetížení a tyto svaly začnou bolet. Přetížené svaly začnou hypertrofovat (zvětší objem svalových vláken) na úkor prokrvení a proudění lymfy. Dochází ke shromažďování škodlivin, laktátu a jiných metabolitů, které krev není schopná díky zvětšenému objemu svalu odplavit a v místě úponů svalů se hromadí přebytečná lymfatická tekutina. Pokud je přetěžování svalů dlouhodobé, ve tkáni se může vytvořit zánět.
Neméně častou příčinou tenisového lokte jsou i přenesené bolesti z oblastí ramen, krční a hrudní páteře, a proto je nutné tyto dva faktory v diagnostice rozlišit.
Příznaky tenisového lokte
Hlavními klinickými příznaky tenisového lokte jsou bolesti v loketní oblasti. Loket bolí především při zátěži, při zvedání těžkých břemen, psaní na počítači, ale i při podání a stisku ruky. Potíže se projeví častější únavou svalů, později bolestivostí po zátěži a nakonec i v klidu. V akutním stádiu dojde k otoku a možnému zarudnutí. Chronické přetížení s sebou nese i postižení okolních svalů a měkkých tkání. Nalézáme trigger pointy (spoušťové body) v oblasti svalů ramene, krku, hrudní páteře. Svaly předloktí jsou ve velkém napětí a na dotek jsou citlivé.
Jak léčit tenisový loket?
Při návštěvě lékaře s podezřením na tenisový loket většina pacientů nejčastěji odchází s protizánětlivým lékem, nařízeným klidem a ledováním postiženého místa. Zřídka je onemocnění v takovém stadiu, že je třeba přistupovat k operační léčbě.
Z pohledu fyzioterapie je třeba především podstoupit komplexní kineziologické vyšetření, které odhalí příčinu potíží a následná péče nejen vyřeší akutní problém, ale i naučí klienta, jak se v budoucnu těmto problémům vyhnout. V první řadě je třeba uvolnit spasmy a trigger pointy, neboli křeče a spoušťové body ve svalech, které by mohly potíže reflexně ovlivňovat. Fyzioterapeut se zaměří na samotný loket a další oblasti, které mají s loktem funkční vztah. Tedy krční, hrudní páteř, celý ramenní pletenec a paži jako celek. Velmi často nacházíme svalové dysbalance v okolí lopatky, která není správně centrována, a tím dochází reflexně k přetížení oblastí ramen, loktů a zápěstí.
Subjektivní potíže odeznívají v řádu týdnů, až měsíců.
Edukací měkkých technik, které může klient provádět sám, strečingu, centrace ramene a lopatky a správného zatěžování celé oblasti je zaručeno, že se tyto potíže nebudou vracet.
Léčba tenisového lokte rázovou vlnou
Účinky rázové vlny na tenisový loket jsou velmi efektivní a urychlují léčbu minimálně o polovinu. Aplikace fokusované rázové vlny zajistí rychlý přívod krve do postiženého místa. Krev nejen přivede kyslík, živiny, vitamíny a ostatní látky, ale zároveň odplaví škodliviny a zánětlivé katabolity, které se v místě drží a způsobují bolest. Zároveň dojde k nastartování metabolismu, a látkové výměny a několikanásobnému urychlení hojení, než by tomu bylo pouhou konzervativní léčbou. Následující aplikace radiální rázové vlny ovlivní výše zmíněné svaly v oblasti krku, ramen a hrudní páteře, které mají funkční vztah k loktu a zamezí tak přenášení bolesti. Pro hloubkovou relaxaci je velice příjemnou procedurou aplikace V-actoru, který svaly namasíruje a ony se tak mohou ještě více uvolnit a dovolit krvi a lymfě odvádět škodliviny pryč z těla.
Terapii rázovou vlnou je vhodné opakovat 1× za týden. Celkově se ošetření loktu opakuje 3×-4×. Při akutních potížích lze dobu opakování aplikace zkrátit na 5 dní. Radiální rázová vlna je vhodná i jako doplňková metoda v období mezi terapiemi a můžeme ji použít 1× za 3-4 dny.
Tejpování tenisového lokte
Pro dlouhodobý efekt je možné na postižené svaly nalepit Kinesiotape, lidově řečeno tejp. Tejpy na tenisovém loktu odlehčí vrchní vrstvu kůže a podkoží od spodních obalů svalu a krev s lymfatickou tekutinou budou mít opět větší prostor pro odplavení škodlivin.
Ulevte si od bolesti lokte v moderním centru Fyzioterra v Praze 9
Nové centrum fyzioterapie je pro vás otevřeno na adrese Českobrodská 74, Praha 9 – Dolní Počernice.
Léčba tenisového lokte rázovou vlnou je u nás prováděna pomocí přístroje DOULITH® SD1 Ultra od švýcarského dodavatele STORZ MEDICAL. Tento nejmodernější přístroj na ošetření tenisového lokte generuje oba typy rázových vln – fokusovanou a radiální. Zároveň je vybaven zařízením V-actor, který pomáhá uvolnit svaly, úzce spojené s onemocněním tenisového lokte, a tak pacientovi výrazně ulevit od svalového napětí.
Cena léčby tenisového lokte rázovou vlnou
Cena terapie zahrnuje aplikaci fokusované i radiální rázové vlny, následné ošetření tenisového lokte V-actorem a tejpování. Při první návštěvě vás v ceně terapie i zdarma vyšetříme, abychom odhalili příčinu tenisového lokte a mohli zvolit správný postup léčby. Vyšetření a ošetření bude trvat zhruba 60 min. Další návštěva u nás a aplikace rázové vlny zabere už pouze 30 min vašeho času.
počet terapií | cena za 1 terapii |
---|---|
1 | 1.490 Kč |
Další odborné články:
Golfový / oštěpařský loket
Artróza loketního kloubu
Autor: Bc. Adéla Papoušková, Fyzioterra s.r.o., Praha
Zdroj: KOLÁŘ, P. et al., Rehabilitace v klinické praxi. Praha: Galén, 2012. ISBN: 978-80-7262-657-1., Praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využítím fokusováné rázové vlny (ESWT).