Skokanské koleno nebo také tendinopatie ligamentum patellae je označení pro úponovou bolest v oblasti přední části kolene. Patellární vaz, který je v tomto případě postižen, začíná na čéšce a upíná se pod kolenem na drsnatinu holenní kosti. Tento velmi silný vaz je pokračováním předního stehenního svalu a poklepem na něj se v neurologii vyvolává reflex extenze kolenního kloubu – tzv. Patellární reflex.
Příčiny onemocnění
Skokanské koleno je typický příklad úponové bolesti z přetížení. Nejčastěji jím trpí sportovci, u kterých je extrémní zátěž na kolena – volejbalisté, basketbalisté, gymnasté, fotbalisté, apod. Patellární vaz by se dal do jisté míry považovat za součást či šlachu čtyřhlavého svalu stehenního, tudíž je jeho funkce napnutí, tedy extenze kolena. Pokud však je vaz vystaven nadměrnému množství takovéto zátěže, je jednoduše přetížen a to se projeví jako bolest. Při dlouhodobém přetěžování může v průběhu vazu nebo při jeho úponech dojít k rozvoji zánětlivého procesu. Jelikož není zajištěna dostatečná látková výměna, v místě největšího napětí dojde k útlumu prokrvení, hromadění odpadních látek, které způsobí rozvoj zánětu a značnou bolestivost.
Projevy onemocnění
Hlavním projevem úponových onemocnění je vždy bolest. Bolest většinou doprovází dřep, ale i vztyk ze dřepu, chůzi do schodů, apod. Bolest může být lokalizovaná u úponu na holenní kosti nebo v průběhu vazu. Postiženy jsou vždy i okolní měkké tkáně a svaly funkčně s kolenem spojené, především čtyřhlavý sval stehenní. Pokud došlo k rozvoji zánětu, můžeme v okolí vazu pozorovat změny jako otok, vyšší teplotu či začervenání. Na RTG snímku mohou být patrné i změny struktury u úponu vazu s tvorbou osteofytů (kostěných výrůstků). K tomuto ději dochází v důsledku nedostatečného prokrvení, kdy krev a lymfatická tekutina neodplaví všechny katabolity z měkkých tkání pryč, tudíž se v místě úponu hromadí vápníkové ionty, které na sebe postupně nasedají a vytvoří tak malý kostní výrůstek. Podobně se takto tvoří např. ostruha patní kosti.
Léčba
V prvním stádiu léčby je zapotřebí omezit zátěž a co možná nejvíce se vyhnout bolestivým pohybům a polohám. Vzhledem k reflexnímu ovlivnění funkčně propojených svalů je nutné technikami měkkých tkání ovlivnit svalové hypertony, uvolnit svalové napětí a zároveň udržet rozsah pohyblivosti. Následně aktivním cvičením např. cvičení DNS dle Koláře, dosáhneme správné svalové koordinace při zátěži a naučíme tak tělo pracovat více ekonomicky a vyvarovat se budoucímu návratu potíží.
Léčba pomocí rázové vlny
Využití účinků rázové vlny na tyto potíže je velmi efektivní a urychlující léčbu minimálně o polovinu. Aplikace fokusované rázové vlny zajistí rychlý přívod krve do postiženého místa. Krev nejen přivede kyslík, živiny, vitamíny a ostatní důležité látky, ale zároveň odplaví škodliviny a zánětlivé katabolity, které se v místě drží a způsobují zánět a bolest. Zároveň dojde k nastartování metabolismu, látkové výměny a hojení se tak urychlí hned několikrát, než by tomu bylo pouhou konzervativní léčbou. Následující aplikace radiální rázové vlny ovlivní výše zmíněné svaly kolene, které mají funkční vztah k této oblasti a zamezí tak přenášení bolesti. Pro hloubkovou relaxaci je velice příjemnou procedurou aplikace V-actoru, které svaly intenzivně namasíruje a ony se tak mohou ještě více uvolnit a dovolit krvi a lymfě odvádět škodliviny pryč z těla.
Terapie rázovou vlnou je vhodné opakovat 1x za týden, celkově pak 3x-4x. Při akutních potížích lze dobu aplikace zkrátit na 1x za 5 dní. Radiální rázová vlna je vhodná i jako doplňková metoda v období mezi terapiemi a můžeme ji použít 1x za 3-4 dny.
Pro dlouhodobý efekt je možné na postižené svaly aplikovat Kinesiotape. Terapeutická páska odlehčí vrchní vrstvu kůže a podkoží od obalu vazu a krev s lymfatickou tekutinou budou mít opět větší prostor pro odplavení škodlivin. Kinesiotape neomezí koleno v pohybu, naopak bude kloub a patellární vaz fixovat a Vy tak budete mít větší pocit jistoty při chůzi. Páska vydrží nalepená několik dní, je možné se s ní sprchovat a volně pohybovat.
Autor: Bc. Adéla Papoušková, Fyzioterra s.r.o., Praha
Zdroj: KOLÁŘ, P. et al., Rehabilitace v klinické praxi. Praha: Galén, 2012. ISBN: 978-80-7262-657-1., Praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny (ESWT).