METODY

Rázová vlna – moderní a efektivní léčba ve Fyzioterra Praha 9

Hlavice - radiální a fokusovaná rázová vlna

Rázové vlny jsou vysokoenergetické zvukové vlny, které přirozeně vznikají např. při bouřce či letu letadla. Při překonání zvukové bariéry dojde k “výbuchu”, který v sobě skrývá velkou energii. V lékařském světě se terapie rázovými vlnami používá již od roku 1980. Nejprve se rázové vlny požívaly k rozbíjení ledvinových kamenů, ale díky dlouhým letům výzkumu a moderní technologii, můžeme dnes s úspěchem používat rázovou vlnu k léčbě bolestivých oblastí těla. Mezi hlavní účinky rázové vlny patří biostimulace, urychleni procesu hojení, zrychlení metabolismu, zlepšení krevního oběhu a stimulace tvorby nových cév. Poškozená tkáň tak mnohem rychleji regeneruje a její kompletní zhojení je zkráceno na minimum.

Rázová vlna je generována v hlavici přístroje a proniká dále do kůže. Správný průnik rázových vln do těla zajistí aplikace kontaktního ultrazvukového gelu, který průnik vlny usnadní. Po překonání bariéry, odporu kůže a podkoží se rázová vlna dostává dále do těla. Hloubka průniku rázové vlny je limitována použitím vhodné koncovky, pro správné zacílení jejího účinku je vždy nutné volit správnou koncovku. Hloubka průniku je v rozmezí od 1-12 cm.

Z výzkumů i dlouholetých zkušeností vyplývá, že patologické změny úponů šlach, vazů, kloubních pouzder, svalů atd. jsou po použití této metody odstraněny. Po 1.-2. aplikaci dochází u 80 % klientů k útlumu bolesti až jejímu úplnému vymizení.

Typy rázových vln

V běžné praxi se využívají dva typy rázových vln – radiální rázová vlna a fokusovaná rázová vlna. Maximální efekt terapie přináší kombinace obou druhů vln. Přetížení či jiné onemocnění je třeba léčit ovlivněním všech struktur, které mají s místem bolesti funkční vztah. Proto při terapii kombinujeme fokusované rázové vlny, radiální rázové vlny a terapii pomocí hloubkové masáže patentovaného V-actoru. V-actor je hloubková vibrační masáž, kterou používáme před nebo po aplikaci rázových vln. Zklidňuje a uvolňuje svalové napětí. Zlepšení a prodloužení účinku léčby přináší doplnění kinesiotapingem, který je v rámci komplexní terapie zdarma.

Radiální rázová vlna

Radiální rázová vlna vzniká na mechanickém principu. V hlavici přístroje se pohybuje projektil, který naráží do koncovky pneumatickou silou. Vzniklá energie se přenáší dále do těla, konkrétně do vrchních částí vazivové a myoskeletální tkáně. Energetický paprsek má rozbíhavou tendenci, nejlépe se tedy uplatní na povrchových tkáních. Hloubka průniku (max 6 cm) a intenzita vlny závisí na použitém aplikátoru.

Fokusované rázová vlna

Fokusovaná rázová vlna je vysokoenergetická zvuková vlna vytvořená na elektromagnetickém principu. Místo bolesti je zacíleno cylindrickou cívkou s parabolickým reflektorem. Energetický paprsek fokusované rázové vlny je zaostřen do jednoho bodu. Při průniku tkáněmi se nerozbíhá, jeho účinek je proto maximální a přesně cílený. Vlna proniká až do 12 cm, ovlivňuje tedy i struktury uložené ve větší hloubce. Terapie je vždy doplněná kinesiotapingem, který je v rámci terapie zdarma

Přístroj pro generování rázové vlny DOULITH ® SD1 Ultra od špičkového švýcarského dodavatele STORZ MEDICAL  Aplikace radiální rázové vlny na oblast hrudní páteře   Aplikace V-actoru na oblast hrudní páteře   Taping pro uvolnění přetížených extensorů bederní páteře a křížové kosti

Aplikace rázové vlny ve Fyzioterra Praha

Aplikace rázové vlny na našem pracovišti probíhá pomocí přístroje DUOLITH ® SD1 Ultra od špičkového švýcarského dodavatele STORZ MEDICAL. Tento nejmodernější přístroj generuje oba dva typy rázových vln a navíc je vybaven zařízením V-actor. Tento aplikátor pro hloubkovou vibrační terapii se používá před nebo po aplikaci rázových vln. Zklidňuje a uvolňuje svalové napětí.

Nejste si jisti, která z vybraných terapií je ideálním řešením vašich potíží? Objednejte se na konzultaci zdarma. Vyslechneme vás, vyšetříme a společně stanovíme nejvhodnější průběh terapie tak, aby vaše potíže zmizely rychle a dlouhodobě.

 

Aplikace fokusované rázové vlny - bolest Achillovy šlachy   Aplikace radiální rázové vlny - bolest Achillovy šlachy

Cena aplikace rázové vlny

Cenu aplikace rázové vlny ovlivňuje typ vlny a počet terapií. Základní cena radiální rázové vlny začíná na 650 Kč za terapii – viz náš ceník. Komplexní ošetření stojí 1490 KčTato cena zahrnuje ošetření fokusovanou i radiální rázovou vlnou, V-actorem a kinesiotaping. První návštěva zahrnuje navíc vyšetření zdarma.

Cena fokusované rázové vlny

počet terapií cena pro terapii 1
1 1.490 Kč

Cena radiální rázové vlny

počet terapií cena pro terapii 1 cena za balíček celkem ušetříte
1 650 Kč
4 600 Kč 2.400 Kč 200 Kč
6 550 Kč 3.300 Kč 600 Kč
10 500 Kč 5.000 Kč 1.500 Kč


Pro jaké diagnózy je rázová vlna vhodná?

Odborné články

Naším úkolem je nejen léčba a zkvalitnění života, zaměřujeme se i o šíření odborných informací. Pro zájemce o vzdělání jsme připravili poutavé, přehledné a snadno srozumitelné články s tématikou zdraví, lidského těla a nejrůznějších poruch nejen pohybového aparátu. Pro bližší informace jsou tu pro Vás ODBORNÉ ČLÁNKY.

Účinky rázové vlny

 • urychlení metabolismu
 • zvýšení prokrvení a látkové výměny v postižené oblasti
 • aktivace buňky produkující kolagen a další bílkoviny (jizvy, strie, vrásky, celulita)
 • okamžitá redukce svalového napětí
 • snížení napětí v měkkých tkáních
 • stimulace protizánětlivého procesu (urychlení léčby zánětlivých procesů – odplavení katabolitů)
 • analgetický efekt
 • postupné zmenšení úponových bolestí
 • narušení a rozpouštění vrchní vrstvy vápenaté usazeniny ve šlachách, úponech, burzách, … (nemá negativní vliv na kosti)
 • zvýšená osteogenese – tvorba kostní tkáně (rychlejší hojení zlomenin)
 • zvýšená neovaskularizace – tvorba nových cév

Možné nežádoucí účinky v místě aplikace:

 • zarudnutí kůže – zvýšené prokrvení, zrychlení metabolismu
 • dočasné zvýšení bolestivosti, do několika hodin ustoupí
 • hematom – jen vyjímečně u klientů trpících zvýšenou tvorbou hematomů obecně

Kdy není vhodné rázovou vlnu použít?

 • zhoubná nádorová onemocnění
 • akutní bakteriální/virová onemocnění, horečka
 • medikace pro zvýšení ředění krve
 • otevřené rány
 • těhotenství – v oblasti břicha a v prvním trimestru
 • nedávná aplikace koktikoidů v místě bolesti- po dvou týdnech
 • onemocnění jater
 • poruchy srážlivosti krve

Fyzioterra s.r.o. – léčba rázovou vlnou, Praha 9

Fyzioterra s.r.o. je nově otevřené centrum fyzioterapie v Praze 9. Naše soukromé zdravotnické zařízení se zabývá nejen diagnostikou, léčbou a prevencí poruch pohybového aparátu. Pomůže vám i v otázkách estetické dermatologie, jako je korekce vrásek nebo problematika celuliti. Naše vybavení nejmodernější technologií v podobě rázové vlny švýcarské firmy STORZ MEDICAL vám přináší rychlou a efektivní léčbu funkčních poruch pohybového aparátu, stejně jako odborně vedenou terapii v oblasti estetiky.


Autor: Bc. Adéla Papoušková, Fyzioterra s.r.o., Praha

Zdroj: Vědomosti získané praxí a absolvováním certifikovaného kurzu ESWT od STORZ MEDICAL, Praha