METODY

Fokusovaná rázová vlna – Moderní a efektivní léčba ve Fyzioterra Praha 9

fyzioterapie_main_imageFokusovaná rázová vlna je vysokoenergetická zvuková vlna vytvořena na elektromagnetickém principu. Cylindrická cívka s parabolickým reflektorem umožní fokusované rázové vlně přímo zacílit místo bolesti a podle přesného nastavení intenzity, tak nasměrovat energii na problematickou oblast a tím efektivně tuto oblast léčit. Energetický paprsek fokusované rázové vlny je zaostřen do jednoho bodu a během svého průniku tkáněmi nemá tendenci se rozbíhat, je tedy jeho účinek maximální a velmi přesně cílený. Hloubka průniku fokusované rázové vlny je až 12 cm, můžeme s ní proto ovlivnit i struktury uložené ve větší hloubce. Naproti tomu radiální rázová vlna se po průniku pod kůži rozbíhá, je proto vhodnější na větší plochy. Hloubka průniku radiální rázové vlny je max 6 cm.

Nicméně pro největší možný efekt a maximální účinnost se v praxi vyplácí kombinace obou druhů vln. Jelikož při jakémkoliv přetížení či jiném onemocnění jde většinou o funkční vadu, je třeba v léčbě ovlivnit všechny struktury, kterém mají s daným místem bolesti funkční vztah.

Např. při Syndromu patní ostruhy dochází v důsledku přetížení Achillovy šlachy k usazování vápenatých iontů ve šlaše, blízko úponu ke kosti a k městnání katabolitů, jelikož tkáň není dostatečně zásobena krví a následně pak nedochází k odplavení produktů, vznikajících při svalové práci. Dříve nebo později tak dojde k zánětlivému procesu. Z usazených vápenatých iontů vznikne malý hrbolek (osteofyt)– ostruha a v jeho okolí se hromadí zánětlivé látky, které způsobují bolest, jak při pohybu, tak při doteku. Tento proces pochopitelně ovlivní ostatní tkáně, svaly lýtka, plosku nohy, postavení kotníku, atd. Proto je vhodné aplikovat přímo do místa bolesti fokusovanou rázovou vlnu, která naruší vápníkové usazeniny (jejich vrchní vrstvy) a s přílivem krve se z oblasti odplaví zánětlivé látky a ostatní katabolity a poté na oblast celého lýtkového svalu a svalů plosky nohy aplikovat radiální rázovou vlnu. Aby byl léčebný efekt ještě umocněn, na patu, Achillovu šlachu a lýtko použijeme Kinesiotape, který tkáně ještě nadlehčí a krev tak bude mít větší prostor pro přísun živin, kyslíku a dalších látek a zároveň rychleji odplaví katabolity, které při zánětu vznikají.

Fokusovaná rázová vlna - Plantární fasciitida   Fokusovaná rázová vlna - Tenisový loket   Aplikace fokusované rázové vlny - kyčelní kloub   Aplikace fokusované rázové vlny - bolest Achillovy šlachy

Aplikace fokusované rázové vlny ve Fyzioterra Praha

K aplikaci fokusované rázové vlny používáme nejmodernější přístroj DUOLITH ® SD1 Ultra od švýcarské společnosti STORZ MEDICAL, který je zároveň vybaven zařízením pro uvolnění a zklidnění svalového napětí po terapii rázovými vlnami, V-actor.

Je fokusovaná rázová vlna vhodným řešením Vašich potíží? Pomůžeme Vám vybrat tu správnou terapii na základě odborného vyšetření, které je u nás při první návštěvě zdarma.

Aplikace fokusované rázové vlny - bolest Achillovy šlachy   Aplikace radiální rázové vlny - bolest Achillovy šlachy

Cena aplikace fokusované rázové vlny

Terapie fokusovanou rázovou vlnou zahrnuje i aplikaci radiální rázové vlny, ošetření V-actor a kinesiotaping. Cena za takovéto komplexní ošetření je 1 490 Kč. První návštěva zahrnuje vyšetření zdarma a trvá 60 min. Každá další aplikace má trvání do 30 min. Bližší informace viz náš ceník.

Fokusovaná rázová vlna – cena

počet terapií cena pro terapii 1
1 1.490 Kč

Účinky fokusované rázové vlny

  • narušení a následné rozpuštění vápenatých usazenin ve šlachách, vazech, burzách,…
  • neovaskularizace – tvorba nových cév
  • zvýšení prokrvení
  • urychlení metabolismu
  • urychlení léčby zánětlivých procesů – odplavení katabolitů
  • aktivace buněk tvořících kolagen – vrásky, strie, celulita
  • novotvorba kostních buněk – rychlejší hojení zlomenin
  • analgetický účinek
  • snížení napětí měkkých tkání

Na našem pracovišti používáme přístroj DUOLITH ® SD1 Ultra od špičkového švýcarského dodavatele STORZ MEDICAL. DUOLITH ® SD1 Ultra je nejmodernější přístroj, který generuje oba dva typy rázových vln a navíc je vybaven zařízením V-actor, což je aplikátor pro hloubkovou vibrační terapii.

Při jakých potížích je vhodné aplikovat fokusovanou rázovou vlnu?

Odborné články

Naším úkolem je nejen léčba a zkvalitnění života, zaměřujeme se i o šíření odborných informací. Pro zájemce o vzdělání jsme připravili poutavé, přehledné a snadno srozumitelné články s tématikou zdraví, lidského těla a nejrůznějších poruch nejen pohybového aparátu. Pro bližší informace jsou tu pro Vás ODBORNÉ ČLÁNKY.

Průběh a efekt terapie

Délka trvání léčby je vždy závislá na aktuálním stádiu obtíží. Pokud jsou potíže krátkodobé, lze je výrazně snížit již po první aplikaci fokusované rázové vlny. Studie a praxe udávají úlevu od bolesti a snížení obtíží hned po první aplikaci. Při akutní bolesti je vhodné aplikovat fokusovanou rázovou vlnu 1-4x a to ve frekvenci 1x týdně. Při dlouhodobějším charakteru obtíží bude třeba terapii opakovat vícekrát, ale nedoporučuje se více než 5x za sebou. Fokusovanou rázovou vlnu je vhodné doplnit radiální rázovou vlnou, která se používá na větší plochy, které funkčně souvisejí s danou oblastí a terapie je tak komplexní. Jelikož aplikace rázové vlny není bezbolestná, doplňujeme celou proceduru o V-actor, což je hlavice pro hloubkovou vibrační masáž, která celou oblast uvolní a zregeneruje a následná aplikace Kinesiotapu je ideální metoda, jak ještě prodloužit účinek rázové vlny, jelikož se celá oblast Kinesiotapem mírně odlehčí od spodních vrstev kůže a tím se vytvoří větší prostor pro transport krve do místa bolesti.

Ve většině případů dojde k vymizení příznaků do jednoho měsíce po ukončení aktivní terapie. Pro maximální efekt terapie fokusovanou rázovou vlnou je třeba dodržovat jistá pravidla. Stejně jako u terapie radiální rázovou vlnou je nutné dbát na maximální možné omezení sportovních aktivit a nechat postiženou končetinu v klidu. Dodržením těchto pravidel, lze dosáhnout rychlého účinku léčby a zkrátit tak dobu rekonvalescence na minimum.

Fokusovaná rázová vlna - aplikace na hallux valgus   Aplikace radiální rázové vlny při terapii hallux valgus   Taping korekce hallux valgus a příčné klenby

Fyzioterra s.r.o. – centrum moderní fyzioterapie – Praha 9

V našem nově otevřeném soukromém centrum moderní fyzioterapie „Fyzioterra s.r.o.“ v Praze 9 se zabýváme nejen diagnostikou, léčbou a následnou prevencí poruch pohybového aparátu. Pomůžeme Vám i s korekcí vrásek i s nevzhlednou celulitou. Sídlíme na adrese Českobrodská 74, 190 12 Praha 9 – Dolní Počernice. Nezapomeňte si zarezervovat termín, ať víme, kdy se na Vás můžeme těšit.

Autor: Bc. Adéla Papoušková, Fyzioterra s.r.o., Praha 9

Zdroj: Vědomosti získané praxí a absolvováním certifikovaného kurzu ESWT od STORZ MEDICAL, Praha