KRÁSA

Celulita

Celulita - radiální rázová vlna

Celulita je velmi často mylně nazývána celulitidou, jelikož nejde o zánětlivé onemocnění, je koncovka -ida- chybná. Celulita bývá pro klienty především estetický problém.

Vazivová tkáň je měkká, elastická, tvořená síťovitě propletenými kolagenovými vlákny, které dovolují kůži se protáhnout. Nerovnováha mezi tvorbou tuků a rozkládáním tuků uvnitř buněk, vede k formování velkých tukových buněk. V podkoží dochází k hromadění těchto tukových buněk, jejich růstu a nerovnoměrnému ukládání. Tyto tukové buňky pak tlačí na vrstvy kůže nad sebou a tím vzniká tento nevzhledný problém. Výstižně se proto celulita často označuje jako “pomerančová kůže”. Přestože se jedná o spíše kosmetickou vadu, toto městnání podkožního tuku nepříznivě ovlivňuje i průtok krve a lymfy, čímž dochází k hromadění škodlivých látek v postižených oblastech a může progradovat až do vážnějších potíží jako lymfedém či lipedém. Tato problematika je převážně ženskou doménou, ale zcela se nevyhýbá ani mužům. U mužů dochází spíše k ukládání tuků v oblasti břicha a tam se také mohou projevit znaky celulity, kdežto u žen jsou nejčastěji postiženy oblasti hýždí, stehen a paží.

Jak celulita vzniká?

Příčiny vzniku celulity nejsou zcela známé, jistou roli hraje dědičnost, způsob životního stylu včetně stravování, pitného režimu a pohybové aktivity. Existují studie, které hovoří pro nepříznivý vliv hormonální antikoncepce, vzhledem k vysokým hladinám estogenu, ženského hormonu který je považován za jednu z příčin vzniku celulity.

Tukový depozit s a bez celulity

Odstranění celulity

Slovo odstranění není úplně vhodné, jelikož je to prakticky nemožné. Už mnoho desetiletí se snaží snad každá kosmetická firma, plastičtí chirurgové, lékaři i maséři, najít tu správnou a trvalou metodu pro odstranění celulity. V dnešní době existuje nepřeberné množství gelů, krémů, peelingů, operací, léků a jiných metod, jak se zaručeně celulity zbavit. Pochopitelně všechny mají svou míru účinku jistou. Liposukce a podobné metody zmenší tukové zásoby v podkoží, tutíž se bude pokožka zdát hladší. Krémy, gely apod. se jen velmi těžko dostanou přes všechny vrstvy kůže a podkoží, aby v hloubce spustily proces odbourávání tuků. Nicméně, ať už je zvolená metoda sebelepší, či sebedražší,  nejdůležitější je přístup klienta. Vždy je nutné doplnit Vámi zvolenou léčbu fyzickým cvičením, úpravou jídelníčku a pitného režimu, aby byl efekt terapie rychlý a dlouhodobý.

Terapie celulity rázovou vlnou

Rázová vlna je moderní a vysoce účinná metoda, která se využívá nejen v moderní medicíně již několik desítek let, ale její účinky mají velmi pozitivní efekt i při využití v estetice. Při aplikaci na postižená místa dojde k rozrušení ložisek tuku, aktivaci enzymů štěpících tuky, vypnutí vazivové tkáně, vyhlazení kůže a jejímu omlazení a aktivaci metabolismu. Zároveň dochází ke stimulaci tvorby kolagenu. Následkem toho se zmenší obvod ošetřovaných partií, jelikož dojde k odbourání tuků, většímu průtoku lymfy a krve, které zadržené škodliviny rychleji odvedou do močového ústrojí a tak se ve dostane rychle z těla ven. Většina ošetřených pacientek rázovou vlnou udávaly zlepšení pružnosti kůže, zmenšení objemu, zmírnění projevů celulity a byly celkově s terapií velmi spokojeny.

Fyzioterra používá přístroj renomované švýcarské firmy STORZMEDICAL,Duolith SD-1 Ultra.

Terapie rázovou vlnou na celulitu    Terapie rázovou vlnou pro odstranění přebytečného tuku v oblasti břicha

Průběh terapie

Na postiženou oblast nejdříve naneseme  vrstvu aktivní emulze, která redukuje podkožní tuk a dále silnější vrstvu ultrazvukového gelu, pro snadný průnik rázových vln do tkáně bez ztráty energie. Celá postižená oblast se ošetřuje aplikátorem ve směru toku lymfy. Celý zákrok trvá okolo 30 min, vždy však záleží na velikosti a počtu ošetřovaných oblastí. Ideální počet zákroků je 10-15, v intervalu 3-4 dny mezi jednotlivými zákroky. Zlepšení klientky udávají již po 4. aplikaci. Zlepšení stavu probíhá postupně a to především po ukončení léčebné série.

Hýždě před terapiíHýždě po 3 sezeních    Nohy před aplikací   Nohy po 3 aplikacích    Paže před aplikacíPaže po aplikaci

Rázová vlna je vhodná i pro korekci některých nevzhledných jizev či strií.

Autor: Bc. Adéla Papoušková, Fyzioterra s.r.o., Praha

Zdroj: Vědomosti získané absolvováním certifikovaného kurzu Manuální lymfodrenáže těla, Praha