Bolí Vás pata? Nemůžete na ni došlápnout? Bývá bolest největší po ránu a po delším sezení? Zlepší se bolest, když jí “rozchodíte”? Pravděpodobně trpíte tzv. syndromem patní ostruhy.
Patní ostruha je velice nepříjemné a otravné onemocnění, jelikož Vás doprovází prakticky na každém kroku. Pokud trpíte touto bolestí už několik týdnů či měsíců, je to stádium již chronické a k léčbě bude pravděpodobně potřeba přistoupit komplexně. Více o patní ostruze a její léčbě se dozvíte v tomto článku: Patní ostruha.
Pokud Vás bolesti trápí jen občas a nebo chcete těmto potížím předcházet, zkuste následující tipy:
- 4 bodová opora – vždy mějte na paměti, při stoji, chůzi, ale i při změně polohy, rozložit váhu těla na chodidle do 4 bodů: pod kloubem palce, pod klubem malíčku a 2 body na patě (dva, aby se patní kost nevtáčela dovnitř ani ven).
- Prsty u nohy – Prsty u nohy by při stoji měly zůstat uvolněné a jen lehce v kontaktu s podložkou (tak, aby se pod ně mohl vsunout list papíru). Jen tak zůstanou šlachy a vazy prstů v optimálním napětí a nebudou se tvořit nevzhledné kladívkovité nebo paličkovité prsty. Prsty by při vstávání a sedání měly zůstat neustále v kontaktu s podložkou.
- Stimulace receptorů – Chodidlo, resp. kůže na chodidle, ukrývá tzv. proprioceptory, tedy receptory, které mají za úkol snímat povrch, teplotu, strukturu podložky, po které chodíme a získané informace následně poslat do center mozku, který pošle informace zpět až k příslušným svalům, vazům apod. Tato funkce zaručuje adekvátní odpověď mozku na nerovnosti povrchu tak, aby nedošlo k pádům, vymknutí kotníků a podobným úrazům. Jelikož dnes každý chodíme v ponožkách, botech a málokdy chodidlo necháme “odpočinout” a dopřejeme mu chůzi po měkké trávě nebo jiném příjemném povrchu, tato funkce chodidla se pomalu vytrácí. Můžete ji aktivovat jednoduchým cvičením, které Vám nezabere více než několik minut denně. Stačí lehce naboso “pošlapat” oběma nohama po nerovném terénu, stimulovat chodidlo míčkem s výstupky (“ježek”) a nebo Vám postačí koupit pytlík fazolí a ideálně několikrát denně po nich šlapat. Celé chodidlo se tak prokrví a receptory opět “probudí” ke své činnosti.
- Stélky, podpatěnky a vhodná obuv – Při potížích s patní ostruhou je nutné nosit obuv, která je co nejměkčí při došlapu na patu. Pokud takovou botu nemáte, je možné obuv vystlat silikonovou stélkou nebo použít pouze podpatěnku, která by měla být opět co nejměkčí, ideálně gelová, silikonová. Jestli to jen trochu půjde, vyhnětě se chůzi po tvrdém povrchu a to i doma.
- Cvičení svalů plosky – Mezi aktivní cvičení pro obnovu klenby nohy a aktivaci svalů patří tzv. Píďalka nebo Housenka, kdy se snažíte přisouvat prsty po podlaze a pata zůstává na místě. Malá noha je další ze cviků, které se s oblibou používají. Při malé noze se snažíte bez pohybu prstů vytvořit příčnou a podélnou klenbu. Nicméně všechna tato cvičení jsou pro malé svaly chodidel velmi náročné a nezřídka dochází k následným křečím a svalovým spasmům. Možná bude pro někoho výhodnější “obyčejné” zvedání předmětů ze země pomocí chodidla, přenášení předmětů z místa na místo, apod. Pro tato cvičení jsou vhodné kamínky, kaštany a jiné menší předměty.